بهترین راه برای تثبیت رنگ لباس:

تگ لباس را قبل از شستشو بخوانید:

بسیاری از افراد بدون توجه به تگ های موجود در لباس اقدام به شستن آن می‌کنند، بنابراین توجه داشته باشید قبل از شستن لباس چه به صورت دستی و چه به صورت اتوماتیک و با ماشین رختشویی حتما تگ لباس را بخوانید تا مانع از رنگ دادن لباس شده و مانع از رنگ پریدگی آن شوید.

به تنظیمات لباسشویی توجه کنید:

اگر می‌خواهید مانع از رنگ دادن لباس و تثبیت رنگ آن شوید، بهتر است لباس را با آب سرد بشویید. از طرفی برای الیاف ظریف بهتر است به سراغ دورهای کندتر ماشین رختشویی بروید تا به تثبیت رنگ لباس کمک کنید. همچنین بهتر است لباس‌ها را به رنگ‌ها و اجناس هم خانواده تقسیم کنید و لباس‌های غیر هم خانواده را باهم نشویید.

از نمک خوراکی استفاده کنید:

در غذاها نمک به عنوان یک نگهدارنده استفاده می‌شود. در مورد لباس هم به همین صورت عمل می‌کند. اگر به درستی استفاده شود موجب تثبیت رنگ آن‌ها می‌شود. قبل از شستشو یک چهارم فنجان نمک یددار به لباس‌ها اضافه کنید. تا مانع از رنگ دادن لباس شود.

به طرز صحیح لباس را خشک کنید:

اگر می‌خواهید رنگ لباس تثبیت شود بهتر است از خشک کن ماشین استفاده نکنید؛ سعی کنید آن‌ها را یا در حمام پهن کرده و یا به روش سنتی در معرض نور آفتاب قرار دهید. اگر مجبور به استفاده از خشک کن هستید آن را روی دور کند و بدون گرما تنظیم کنید. این کار گرمای برخورد شونده با لباس شما را محدود می‌کند و یادتان باشد که بلافاصله بعد از اتمام کار خشک کن، لباس‌ها را روی طناب در معرض نور آفتاب قرار دهید.

چرا برخی از الیاف رنگ می‌دهند؟

همه الیاف خوب نیستند و ممکن است بعد از تولید و اولین شستشو دچار رنگ رفتگی شوند. اما این الیاف کدامند و با آن‌ها باید چگونه رفتار کرد که دچار رنگ دادن لباس نشوند؟

 • رنگ دادن لباس می‌تواند به علت قرار گرفتن در معرض نور خوشید و یا محصولات شوینده قوی اتفاق بیافتد.
 • رنگ دادن لباس می‌تواند به خاطر ایجاد اصطکاک بین الیاف لباس و خیس بودن آن بیشتر شود.
 • رنگ دادن لباس می‌تواند به خاطر خیس کردن لباس در ماده شوینده قوی اتفاق بیافتد.

همه اتفاق‌هایی که در بالا به ان اشاره کردیم، می‌تواند به خاطر استفاده نادرست از لباس و شستشوی آن مخالف دستورات موجود در تگ لباس به وقوع بپیوندد.

چه نوع رنگ دادنی قابل کنترل نیست؟

نکته مهمی که باید در این بخش مدنظر قرار دهید این است که، اگر رنگ دادن لباس به یکی از دلایل زیر برایتان رخ داد، باید بدانید که کنترل آن در اختیار شما نخواهد بود.

 • رنگ کردن نادرست در هنگام تولید و یا کیفیت پایین رنگ کردن.
 • استفاده از روش نادرست برای رنگ کردن همه الیاف (همه الیاف با یک روش رنگ نمی‌شوند)
 • باقی مانده مقداری از رنگ، هنگام فرایند رنگ کردن لباس که معمولا بخاطر خوب خیس نخوردن هنگام تولید است.
 • قبل از شستن لباس توسط شوینده حتما یک بخش کوچک لباس را با آن تست کنید تا مطمئن شوید.
 • لباس‌هایی که قبلا رنگ داده و رنگ پریده شدند را به صورت دستی بشویید.
 • لباس‌هایی که احتمال آن می‌رود رنگ پس دهند، مانند انواع جین را باهم بشویید.
 • برای تثبیت رنگ لباس از آب سرد استفاده کنید.
 • فقط لباس‌های هم خانواده و هم رنگ را درون ماشین قرار دهید.
 • هنگام رنگ کردن لباس توسط تولید کننده لباس از تثبیت کننده استفاده نشده باشد.

  چه نوع رنگ دادنی قابل کنترل است؟

  می‌توان به کمک برخی از روش‌ها،تثبیت رنگ لباس را ایجاد کرد و مانع از رنگ دادن آن شد؛ اما توجه داشته باشید که باید مطابق روش زیر این کار را انجام دهید.

  از آب سرد استفاده کنید

  شستن لباس در آب داغ باعث از بین رفتن ثبیت کننده رنگ لباس شده و به ترتیب باعث رنگ دادن لباس خواهد شد. بنابراین بهتر است هنگام شستشو از آب سرد استفاده کنید.

   

  از شوینده قوی استفاده نکنید

  بسیاری از ما فکر می‌کنیم که با چنگ زدن پیاپی و همچنین استفاده از شوینده‌های قوی می‌توانیم لباس را تمیز کنیم. اما اینکار باعث آسیب رساندن به الیاف پارچه شده و آن را زودتر کهنه می‌کند.

  نور خورشید همیشه خوب نیست

  بسیاری به گمان اینکه نور خورشید باعث ضد عفونی کردن لباس و همچنین درخشان کردن آن می‌شود، لباس‌ها را در برابر نور مستقیم خورشید قرار می‌دهند که باید بگوییم این نور می‌تواند باعث رنگ پریدگی لباس شود.

   

  قبل پوشیدن لباس را بشویید

  البته این نکته برای تمام الیاف و لباس‌ها نیست. اما برای شلوار جین و انواع جین‌ها توصیه می‌شود قبل از پوشیدن لباس آن را با آب سرد به خوبی بشویید تا باعث تثبیت رنگ لباس شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *